Néhány évvel ezelőtt még csak kevesen foglalkoztunk az amigurumikkal hivatalosan, ma azonban már egyre többen vagyunk. Ahogy a piac szélesedik, sajnos egyre több a silány minőség is. Épp ezért most egy kicsit a vásárlói döntést szeretném megkönnyíteni azzal, hogy összeszedek nektek néhány pontot, ami segíthet kiválasztani, kivel horgoltassatok.
A címben elhangzó kérdésre az első válasz természetesen, hogy azért, hogy a dizájnert támogasd. De több van mögötte, mint azt elsőre gondolnánk.
Egy minta elkészítése ugyanis sok-sok óra munkát -és igen gyakran fejtörést- jelent már csak azért is, mert ma már senki nem találja fel azt a bizonyos spanyol viaszt. Ennek köszönhetően valami újat, egyedit, mást kell mutatni a célközönségnek. Lehet az egy különleges színvilág, egy új technika vagy rendhagyó forma.
Az alkotó számos lépésen megy át miközben megálmodja az új mintáját: kitalálja, utánajár, lerajzolja, meghorgolja egyszer, leírja a mintát, tesztelteti, javítja és meghorgolja még egyszer, fázisfotókat készít, kész fotókat csinál, formára igazítja a szöveget, grafikailag is megszépíti, majd mögé rakja a marketinget, számláz, és válaszol a felmerülő kérdésekre. Igaz, hogy ezért a sok-sok munkáért nem is olyan nagy ár az az ezer-kétezer forint? Azzal, hogy megvesztek egy mintát, az alkotót ahhoz segítitek hozzá, hogy újabbakat tudjon kreálni - amellett természetesen, hogy segítettek a munkája fenntarthatóságában is-.

Amikor valaki szembesül azzal, hogy egy letöltő oldalon a saját mintája köszön vissza rá, az egy szörnyű dolog, hiszen az érzés jön vele, hogy a fent említett munka nagy része a kukában landolt. Természetesen nem dughatjuk homokba a fejünket, hiszen mindannyiunknak lapul a zsebében ilyen letöltött minta, azonban arra kellene törekednünk, hogy legalább néhány kedvenc alkotót támogassunk azzal, hogy megvásároljuk, és nem pedig letöltjük a mintáikat. Nekem is van jó pár személyes kedvencem, akiknek a friss mintáit minden alkalommal megvásárolom. És szomorú azt hallanom, mikor a kedvenceim azt mondják, hogy már nem csinálnak magyar nyelven mintát, mert egy-két nap alatt felkerül valami gyűjtő oldalra, és inkább írja meg ezeket törökül vagy oroszul... Pedig milyen jó lenne, ha nem kellene idegen nyelvről fordítanunk minden alkalommal, nem igaz?
A horgolás rengeteg munkát igényel, hiszen mind tudjuk, hogy egy-egy darab elkészítése nem hogy órákat, de akár napokat is igénybe vehet. Épp ezért nem a letöltő oldalak megszüntetése a megoldás az illegális mintaletöltés megszüntetéséhez, hanem a döntés meghozatala önmagunkban, hogy támogassunk valakit. Olyan ez, mint mikor nem a nagy multitól, hanem inkább a szomszéd nénitől, vagy a piaci árustól vásárolunk, hogy támogassuk őt.
Sok emberrel találkoztam már, akik csak gyűjtik és gyűjtik a mintákat, és jó eséllyel egy egész élet is kevés lenne arra, hogy mindet meghorgolják. Na ezt nem szabad! Mindig csak azt szabad begyűjteni - megvásárolni!- amelyikre nagyon vágyunk, és amiből esetleg profitálhatunk! (a bőség kellemetlen zavaráról már nem is ejtve szót)
Nagyon tanulságos, mikor valaki elkészíti az első saját mintáját és végiglépdel a megvalósítás felé tartó fokokon. Azt hiszem minden horgolónak át kellene ezen esnie, hogy megtanulja, miért is vásárolni és nem letölteni kell a mintákat.
Ha pedig nem szeretnénk rá költeni: még mindig ott a lehetőség, hogy képről horgoljunk -én is ezt teszem rengetegszer-, de millió meg egy ingyenes minta is van a Ravelry-n vagy más oldalakon.
Hozzatok ti is egy döntést: havonta vegyetek meg csak egy mintát! Meglátjátok, sokkal jobb érzés abból horgolni, mint egy letöltöttből. :)
Viki
Tudjátok, nem egyszerű ez a kézműves lét. Gyötrelmes, fárasztó, néha nagyon kilátástalan, mégis minden percét élvezi az ember. Hogy miért? Mert ezek nem csak termékek, hanem a kézműves szívének egy-egy formát öltött megvalósulásai. Más érzés a négy fal közül gazdát találni ezeknek, és megint más egy vásáron, ahol szemtől szembe látni a rajongó gyermekszemeket, a kis kezeket, amik magukhoz ölelik a Horgolmányaimat.
Ezeken a vásározós napokon érzem, hogy mennyi mindent szeretnék még tenni, milyen sok még meg nem valósult ötlet várakozik arra, mikor végre eljön az ideje.
Szeretem a munkámat. A horgolást. A Tarkaplaccot. A Horgolmányt. Minden küzdelmes percet, amikor csuklómerevítővel alszom, és mikor derékfájással küzdve, fekve horgolok. Itt a helyem és olyan ez, mint mikor a puzzle egy lényeges darabja a helyére kerül. Pontosan látom, hogy hogy simul a kézművesség az életem más részeibe. Furcsán könnyű minden lélegzet, amit azzal tölthetek, amit szeretek.
Mostanában sokat töprengek azon, mi lett volna, ha hamarabb merek lépni és hagyom ott a korábbi munkahelyem. Hol tartanék most? Mennyi mindent tapasztaltam volna meg? A kíváncsiság úz ilyenkor, és a "mi lett volna, ha" félmondat.
Az azonban számomra és Laci számára is biztos, hogy ennek az egésznek mennie kell, még ha olykor éjszakázások és 1 órás alvások árán is. Mert mindent kárpótol, mikor egy puha, finom illatú gombolyagból alkotok valami szépe, ami egy gyerek játéka lesz hosszú évekig. Ez az, amiért jó kézművesnek lenni.
Hónapokkal ezelőtt ültem az íróasztal előtt egy nagy kiterített papírlap fölött, és nyilakkal, firkálásokkal teletűzdelve született meg a Horgolmány "piacának" neve. Tarkaplacc. Valahogy természetes volt, hogy ezt választom. Elvégre a színek a figurák egyik jellegzetességei, másrészt pedig én is annyi mindennel foglalkozom, hogy gyakran az egész életem egy bazárra hasonlít.
Mondanom sem kell, hogy egy álmom vált valóra azzal, hogy saját webshopot indíthattam L.-lel karöltve. Sokaknak ez nem jelent semmit, nekem viszont óriási lépés volt.
Természetesen csak másodállás, mellette egy szuper cégnek dolgozok, mint marketinges, de mivel otthonról dolgozhatok sokkal hatékonyabbnak érzem magam az élet minden területén. Hamar kiderült, hogy a kötöttségek nem nekem valók...
Azóta eltelt három hónap, és szánom-bánom, hogy nem meséltem nektek el az egész történetet, de olyan sok volt a teendő, hogy egyszerűen a blogra nem is maradt időm. Na de majd most...
Jönnek az ingyenes és megvásárolható minták, az elkészült Horgolmányok, az oktató videók és a minőségi fonalak!
A Tarkaplaccon át szeretnék minél több emberhez eljutni, és eddig úgy tűnik, hogy nektek hála sikerül is.
Minden megrendeléssel óriási örömet szereztek, még ha az csak néhány forintot is jelent.
A Horgolmányok készítése és a fonalak értékesítése mellett pedig végre volt időm megvásárolható mintákat tervezni, amiben sok-sok munkaórám van - gyakran egész hétvégék-.
Hogy mik a tervek? Egyelőre nem akarok nagyobbat álmodni, mint amiben most benne vagyok. Nem mondom, hogy könnyű, mert nem az. Sajnos a hazai hozzáállás a papírmunkához, mind az egymás iránt tanúsított tiszteletünk a béka feneket alatt van. Én mégis hiszek benne, hogy minden megpróbáltatás megéri. Hogy küzdeni kell, mert a Tarkaplacc igenis életképes, akárcsak a Horgolmány.
Köszönöm, hogy velem vagytok, hogy együtt lélegzünk! Rengeteg energiát kapok tőletek!
Szép napot!
Viki
Ui.: Amit érdemes figyelni:
Webshop: Itt
Horgolmány Fb: Itt
Tarkaplacc Fb: Itt
Aki beleszeret a kötésbe vagy a horgolásba, pontosan tudja, hogy mennyi időt lehet eltölteni azzal, hogy egy-egy üzletben "csak úgy" letapizzuk a gombolyagokat, vagy hogy a webáruházakban az összetételt elemezgetjük.
Érdemes azonban mindig valamilyen tervvel elkezdeni a válogatást. Én az évek során rájöttem, hogy folyamatosan pótolnom kell a készletet, legalább az alap színekből mindig lennie kell a dobozban egy-két gombolyagnak. Így nem érhet váratlanul semmilyen szuper minta. A leggyakrabban vásárolt fonal nálam a krém, a fekete és a fehér, de van, hogy én is elcsábulok a színátmenetes vagy extrém színű fonalak iránt.
A tervbe persze az is beletartozik, hogy amigurumizni szeretnénk, ruhát horgolnánk, vagy valami egészen mást. Mint ahogyan tudjátok, én figurákat készítek 99%-ban, így mindig ilyen típusú fonalakat kutatok. Az elmúlt egy-két évben pedig végre megtaláltam azt, ami a legjobban kezelhető. A Gombolyda Guru és az Alize Bella számos gyönyörű színben kapható. A Guru 100% pamut, így simán vegyíthető a Catania-val. Mivel ezek a kedvenceim, egyértelmű volt, hogy a webáruházban is ezeket szeretném árulni, hiszen az a cél, hogy jó alapot tudjak biztosítani nektek, aztán pedig csak horgolnotok kell...
A fonalak összetétele, tapintása természetesen nagyon befolyásoló tud lenni, épp ezért csak bátorítani tudlak titeket, hogy próbáljatok ki minél több fajtát és márkát! A címkékre figyeljetek, hiszen ezeken fel van tüntetve a mosási és vasalási útmutató, az összetétel, és az hogy milyen méretű tűre van szükség hozzá! A fent említett márkákhoz én a kettes, valamint a két és feles tűt javaslom, ha horgolásról van szó. Természetes befolyásoló az is, hogy mennyire horgol valaki szorosan/lazán.
Kis műhelytitok, hogy bár a Bella kicsit vékonyabb típus, mint a Guru, mégis nagyon jól lehet őket együtt használni, nálam több figuránál is ezt láthatjátok most is.






